Co wynikło z osiedlenia się w Karolinie Północnej japońskiej firmy produkującej hamulce do rowerów? Wynikło z tego założenie amerykańskiej manufaktury tworzącej części rowerowe, które nieźle namieszały w branży i napsuły sporo krwi konkurencji, a przede wszystkim podbiły serca rowerowych freaków.
Cane Creek / komponenty czyniące Twoje życie lepszym
Cane Creek to firma składająca się z zapalonych entuzjastów dwóch kółek, którzy podkreślają, że za każdym razem, gdy ktoś wybiera ich produkt, dostaje coś, co uczyni jego życie lepszym. Brzmi nieco patetycznie? A jednak trudno się nie zgodzić.
Cane Creek / Japończycy w USA
Prawie 40 lat temu, przyciągnięta wysoko wykwalifikowaną kadrą, a być może i urodą krajobrazów Północnej Karoliny, do Cane Creek Valley trafiła japońska firma produkująca komponenty rowerowe, Dia-Compe Japan. Specjalnością zakładu były w owym czasie hamulce, ale ileż można w końcu robić tylko i wyłącznie hamulce, choćby i te najlepsze… Pod koniec lat osiemdziesiątych firma postanowiła więc wypłynąć na szersze wody, dzięki powiększeniu asortymentu o amortyzatory. I tak oto, dzięki współpracy z RockShox, świat rowerowy w 1989 roku poznał RockShox® RS1 – pierwszy w całej galaktyce powszechnie dostępny amortyzowany widelec. Dobra passa i klimat sprzyjający innowacjom trwały dla Dia-Compe także w kolejnym roku, bo oto po przypadkowym wpadnięciu na wizjonera i konstruktora Johna Radera podczas mistrzostw świata w Durango i po przegadaniu paru kiepskich, a paru świetnych i nowatorskich pomysłów, goście z Cane Creek Valley uzyskali w 1990 roku patent na przełomową metodę tworzenia bezgwintowych sterów, który to typ sterów do dziś spotykany jest w większości rowerów dostępnych na rynku.
Cane Creek / ekipa na swoim
Będąca na fali wznoszącej firma, w 1992 została odkupiona od japońskiej spółki matki przez jej dotychczasowych pracowników, rowerowych zapaleńców, dla których praca przy tworzeniu komponentów rowerowych była nie tylko zajęciem zarobkowym, ale także pasją, sposobem na życie oraz opcją na ziszczenie swoich nierzadko szalonych, lecz innowacyjnych planów. Zespół firmy składał się w ogromnej mierze z kompletnych freaków rowerowych, którzy tworzenie części do rowerów uważali za wielką frajdę, przekuwaną potem w fun na górskich singlach. Współtwórcy dzisiejszej firmy Cane Creek wychodzą z założenia, że zamiast przewidywać kolejne trendy w branży rowerowej, najlepiej jest samemu je tworzyć. Wtedy zawsze jest się o krok przed wszystkimi, co konsekwentnie czyni firma Cane Creek.
Jak to się dzieje, że zamiast po prostu wyjść na rower, goście z Cane Creek rewolucjonizują branżę rowerową już od 30 lat? Za ich sukcesem stoi najprawdopodobniej urocza wręcz w swej prostocie głęboka wiara, że jazda na rowerze zmienia życie na lepsze. Ich misją jest więc sprawianie, by i same rowery były lepsze, skoro mają tak wielką moc czynienia dobra. Co więcej, ekscytacja, którą czują spece z Cane Creek podczas i jazdy, i tworzenia nowych, nierzadko przełomowych komponentów do rowerów, jest zawsze zauważalna w ich produktach. Ludzie z Cane Creek mówią, że jazda na rowerze to dla nich czysta radość i że zależy im na tym, aby dokładnie to samo czuli klienci ich firmy.
Cane Creek / flagowe produkty
Kolejne lata jeżdżenia na rowerach i dumania nad nowymi projektami rowerowych części przyniosły owoce w postaci takich przełomowych produktów jak:
- tylny amortyzator Double Barrel – dzięki kosmicznej technologii dwóch niezależnych obiegów tłumienia i niespotykanym dotąd w galaktyce czterem zakresom jego regulacji, Double Barrel dał rowerzystom wyjątkową swobodę i możliwość kontroli tego, jak amortyzator zachowuje się na szlaku;
- amortyzowany widelec HELM – stosunkowo młody produkt w portfolio i zarazem pierwszy amortyzowany widelec w ofercie Cane Creek, który totalnie pozamiatał na rynku;
- stery 110 – jeżeli ktoś daje na coś dożywotnią gwarancję, to wiesz doskonale, że nie ma lipy;
- hamulce eeBrake – ultralekkie, niezawodne hamulce będące swoistym powrotem do korzeni Cane Creek i stanowiące godny hołd dla historii firmy;
- korby eeWings – czy w 3 lata można sprawić, że nowy produkt staje się od razu legendarny? Można, jeśli zainspirujesz się świetnym projektem korb jeszcze z lat 90-tych i odpimpujesz go na miarę XXI wieku. Wiadomo, lata 90-te są obecnie mocno in.
Cane Creek / niekończąca się lista przebojów
Powyższe zestawienie to oczywiście zaledwie mała część portfolio kultowych komponentów rowerowych Cane Creek. Jednak daje ono pewien pogląd na to, jak do tworzenia części podchodzą rowerowi spece z Północnej Karoliny. Już na podstawie tej szczątkowej listy bestsellerów widać, że wpisana w filozofię firmy obietnica sprawienia, że dzięki rowerowi wyposażonemu w komponenty Cane Creek życie rowerzysty będzie lepsze, to nie tylko patetyczny slogan bez pokrycia. Ci goście naprawdę wierzą w to, że jeżdżąc z ich częściami, będziesz po prostu szczęśliwszy.
Jaki jest przepis na sukces według Cane Creek? Robić to, za czym szalejesz, zawsze z takim samym entuzjazmem, jak za pierwszym razem.